V Sloveniji vsako leto zaradi nenadnega srčnega zastoja umre več kot 2000 ljudi (približno 5 bolnikov dnevno). Delež preživelih po nenadnem srčnem zastoju je odvisen predvsem od takojšnjih temeljnih postopkov oživljanja in zgodnje defibrilacije. Takojšnji TPO podvoji oz. potroji možnost preživetja.
Po prenehanju dihanja in zaustavitvi krvnega obtoka nastopi nezavest že po nekaj deset sekundah, saj so možganske celice izredno občutljive na pomanjkanje kisika. Če možgani niso prekrvavljeni, pride že po 4 minutah do trajnih, nepopravljivih okvar možganov. Če človeku nihče ne pomaga, umre v približno 10 minutah.
Nenadna zaustavitev delovanja srca in prenehanje dihanja je lahko posledica prehodnih oz. popravljivih vzrokov. Če prizadetemu v kritičnem obdobju vzdržujemo osnovne življenjske funkcije in je nato deležen ustreznega zdravljenja, lahko le-ta še mnogo let normalno živi.
Neposredni vzrok zastoja srca je največkrat motnja električne aktivnosti – migetanje prekatov. To motnjo lahko prekinemo le s sunkom električnega toka, ki srce razelektri (defibrilacija). Tehnološki napredek je v zadnjem času omogočil izdelavo lahkih, prenosnih, pametnih in cenovno dostopnih defibrilatorjev, ki jih lahko uporabljajo tudi laiki. Uporaba je enostavna, naprava sama analizira električno aktivnost srca in defibrilacijo svetuje ali pa je ne dovoli.
Prosimo vas, da izberete artikle iz naše trgovine.
Uporaba piškotkov na naši spletni strani
Pravna podlaga
Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.
Kaj so piškotki?
Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.
Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.
Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.
Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:
Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).
2. Izkustveni piškotki
Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.
3. Funkcionalni piškotki
Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.
4. Oglasni ali ciljani piškotki
Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.
Nadzor piškotkov
Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.
Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.