RK Slovenije
Območno združenje Ajdovščina

TEČAJ PRVE POMOČI ZA
DELOVNE ORGANIZACIJE:

15. in 16.1.2025 od 16.-19. ure
Več v zavihku Prva pomoč!

TEČAJ PRVE POMOČI ZA VOZNIKE

Tečaj: 16., 17. in 18.12.2024
Izpit: 19.12.2024
Več v zavihku Prva pomoč!

 

Upravljanje piškotkov


Postopek odvzema krvi

Osebje transfuzijskega oddelka vsakega novega krvodajalca ob prihodu na odvzem krvi najprej povpraša po osebnih podatkih. Nato vam bodo iz vašega prsta odvzeli kapljico krvi in vam tako določili krvno skupino in količino hemoglobina. Izpolnili boste še vprašalnik z vprašanji o vašem zdravju ter se pogovorili z zdravnikom, ki vam bo izmeril tudi krvni pritisk. Zdravnik vam bo svetoval, ali kri lahko darujete ali ne. Če bo presodil, da je bolje, da jo trenutno ne darujete, vam bo pojasnil zakaj in vam povedal, kdaj se lahko ponovno oglasite.

Če se bosta oba strinjala, da kri lahko darujete, boste napoteni v sobo za odvzem, kjer boste legli na posteljo. Medicinska sestra vam bo očistila mesto odvzema krvi na roki in pripravila sterilni komplet za odvzem, ki ga bo uporabila le za vas. Prosila vas bo, da med odvzemom s stiskanjem pesti pospešujete tok krvi. Ta bo odtekala v vrečko, v kateri bo že pripravljena tekočina proti strjevanju krvi. Po odvzemu vam bo odvzela še vzorec krvi, ki ga bo poslala na pregled v laboratorij. Sam odvzem traja okrog 7 minut, odvzeli pa vam bodo največ 450 ml krvi.

Nasvet pred in po odvzemu krvi:

Prosimo vas, da pred odvzemom ne jeste nič mastnega, tudi ne mleka ali mlečne kave, nikar pa na odvzem ne prihajajte tešči. Pijete lahko na primer čaj ali črno kavo in jeste kruh, marmelado, sadje in podobno. Po odvzemu vam bomo postregli s prigrizkom. Svetujemo vam, da čez dan pijete veliko tekočine in se izogibate večjim fizičnim naporom.
 

Podeli:
Znamka Aplikacija Daruj kri Telekom Slovenije Canon Revoz BESSY Anonimna e-prijava nasilja v družini Lek Pošta Slovenije NLB KRKA Tuš SKB NLB Vita Unicredit bank Luka Koper Si.mobil Petrol Mercator BSH BTC SAZAS Geoplin Medis MINT mitja Stopimo skupaj MDDSZ Sklad

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

OZRK Ajdovščina